Hallatlanul és látatlanul

Egy érdekes előadás, Bingó és Szentendre

A csütörtök délutáni programot illetően nejemmel két csoportra oszlottunk: párom néhány perces buszozással Dunabogdányba látogatott, ahol egy régi kedves kolleganőjét látogatta meg. Rám egy érdekesnek ígérkező előadás várt, melyet dr. Arató András és Márkus Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia Wigner Fizikai Kutatóközpontjának Beszéd- és Rehabilitáció-technológiai kutatócsoport tagjai tartottak a MOST alkalmazás siketvak használatának informatikai támogatásáról. Jelenlegi életvitelem nem teszi szükségessé mobil telefon használatát, de lenyűgöző ahogyan olyan kulturális örökségünk és eszközünk mint a Morze nyelv és Braille írás összekapcsolva a huszonegyedik század technológiájával segíti embertársaink kommunikációját. Számomra további élvezetet jelentett, hogy a hazai és külföldi hallgatósággal megtelt konferenciaterem többszörös tolmácsolása miatt a magyar mellett jól érthető angol nyelven is hallgathattam a prezentációt. A kivetítőkön megjelenő diák vizuális értelmezésében Oláh Klaudia volt segítségemre. A másfél órás előadás után a teremben tartózkodó Pap Gáborral váltott SMS révén demonstrálták András és Norbert a fantasztikus fejlesztést. Az előadással kapcsolatos magyar és angol nyelvű anyagokat Norbert hozzájárulásával megoszthatom:

http://www.kfki.hu/~ha4aa/SVOE-Visegrad/

* Bingo est

Az elmúlt évek nyári közös programjain elmaradhatatlan velejárója erre az alkalomra kicsit átalakult: az eddigi 50 lehetséges kihúzható szám helyett 75 került a sorsolási tálba és az egyszerűbb sor-oszlop figyelése helyett bonyolultabb alakzat elemeire kellett figyelni. Újdonság volt az is, hogy a nyertes szelvényt számítógépes programmal is ellenőrizték. A játékot Viki ész Zoli vezetésével vidám hangulatban élvezhettük.

* Augusztus 29., péntek

* Skanzen megtekintése

A Szentendrére induló buszok nem a 11-es főúton közelítették meg a helyszínt, hanem a hegyek közt kanyargós utakon. Az idegenvezetőnek jelzett hölgy munkája annyiban merült ki, hogy a kis vonatra tuszkolta a társaság egy részét, a többieket szélnek eresztette. A kis vasútozók leszállva hasonló sorsra jutottak. Egyesületünk munkatársai odafigyelésének köszönhetően senki sem maradt le a városközpontba induló buszokról.

Utólag néhány szó a lehetséges látnivalókról:
A szabadtéri múzeum létesítését Szentendrén már 1958-ban elhatározták. Ekkor még nem önálló múzeumként, hanem a Néprajzi Múzeum szervezeti egységeként. Az eredeti helyéről áttelepített objektumok felépítése 1968-ban kezdődött meg. A múzeumban felépítendő objektum részletes műszaki, néprajzi, berendezéseinek, kulturális foglalkozásainak és rendezvényeinek terve a bontások alapján készült el. A konzervált és restaurált tárgyak ez alapján kerültek végleges helyükre. A múzeum önálló költségvetési szervként 1974-től működik. Ez év május 31-én láthatta először a nagyközönség az első, akkor még csak részlegesen elkészült tájegységet, a Felső-Tisza-vidéket. Az 1998-as év végére kb. 40 000 db néprajzi tárgyat őriztek az épületekben és a raktárakban. 1981-től tudományos kutatóhely. Napjainkban Magyarország települési, építkezési és gazdasági formáit 10 néprajzi tájegységben kb. 400 építmény segítségével mutatja be a szabadtéri múzeum.

* Szabad idő Szentendrén

Sikeresen átszállítódtunk a kikötő melletti parkolóba és csak annyi idő állt rendelkezésre amennyi idő alatt fiatalos lendülettel be lehetet sétálni a Fő térre és vissza. Nos, ezt Berki Dorinával végeztem aki már a Skanzen látogatás végétől Eszterem fájó lábai kímélése végett kiváló kísérőként besegített. Dorinával még a karácsonyi ünneppel kapcsolatos kiállításra is bejutottunk.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!