Éjjeli kalandunk volt. Életem párja hason fekve javában falta a betűket nyitott erkély ajtó mellett, éjfél múltán javában aludtam. Ekkor félálomban kisebb sikításra figyeltem fel, de aztán folytattam tovább az alvást. Reggel kiderült: vendégünk volt egy növendék macska formájában. A földszinti erkély rácsán keresztül simán bejutó négylábú észrevétlen Eszter lábához telepedett és amikor véletlen hozzáért nejem lábához, hát az érintett kissé felsikoltott. De aztán takaróban erkély korláton túlra távolította a kis szőrös nyavalyást. Amikor reggel az udvaron meglátta az éjszakai kalandort, felkiáltott: Ez volt! Többen is elmondták, hogy náluk is járt …
3. nap augusztus 8, szerda
Ma meleg reggelit kaptunk: főtt virslit, mustárral, kecsöppel és forró teával. Fél tízkor indultunk el az erdei vasút végállomására, amelynek közvetlen környékén számtalan lehetőség kínálkozik enni- és innivalók fogyasztására. A nem rég fogyasztott reggeli immunissá tett minket a csábítás ellen.
Az erdei vasút
A Szalajka-völgy bejáratánál lévő Fatelep állomásról indul. A vonal hossza közel 5 kilométer. A festői útvonalon 2 megállóhely van. Az első a Tótfalusi-völgy bejáratánál, a második a Szalajka-Halastó, ahol az Erdészeti múzeum is van. A végállomás pedig a Gloriett tisztás. Ahonnan már könnyen megközelíthető az Istállóskői Ősember barlang, a Fátyol-vízesés, a Szabadtéri Erdei Múzeum.
A szilvásváradi erdei vasút rövid története
A Márkus Ágoston egri mérnök tervei alapján megépített keskeny nyomtávú, gőzüzemű erdei vasút 1908-ban kezdte meg működését. 1910-ben lovag Wessely Károly adta őrgróf Pallavicini Alfonz Károlynak, aki a második világháborúig üzemeltette. A harmincas években (majdnem 30 km hosszú vonalon) főleg a faanyag, és mészkő szállítására használták. Az államosítás óta a vasutat az erdőgazdaság üzemelteti. 1966-tól a gőzmozdonyok helyét a dízelmozdonyok vették át. A hatvanas évek végétől az árufuvarozás egyre inkább háttérbe szorult, a turizmus fellendülésével pedig a személyi forgalom lett a meghatározó. Évente megközelítőleg 200 ezer turistát szállítanak a szerelvények. 1999 októberében került forgalomba a Szilvi nevű gőzmozdony egy korabeli vasúti szalonkocsival együtt.
A zárt kocsi mögött voltak a nyitott utasterű kocsik hosszában elhelyezett támlás padokkal és természetesen az utasok ez utóbbit részesítették előnyben az igazi nyári délelőtti melegben. Az egyenletes, nyugodt utazási sebesség keltette szellő kellemes közérzetet biztosított a hangulatos vonatozáshoz. Negyed óra sem telt bele és már a másik végállomáson szálltunk le.
Szilvásváradon található a Bükk, de talán az ország legszebb kirándulóhelye, a Szalajka-völgy. Természeti szépsége különleges élményt nyújt az idelátogatóknak. Számos, az országban egyedülálló látnivalója van. A 4,2 kilométer hosszú völgyben járva megcsodálhatjuk a festői szépségű Fátyol vízesést, a Szikla-forrást, az Istállós-kői ősember-barlangot; megtekinthetjük az Erdészeti Múzeumot, élő vad bemutatót, a Pisztrángtenyészet tavait, a Szabadtéri Erdei Múzeumot; pihenhetünk a gyönyörű Nagy-tó és Felső-tó partján vagy a Gloriette tisztáson. A kirándulót útján halk csobogással a kristálytiszta vizű Szalajka patak kíséri végig.
Kiránduló csoportunk átkelve a fátyol vízesésnél a hídon, a ránk jellemző több féle kommunikációs csatornán megismerkedtünk az itt található kihelyezett táblák tartalmával. Aztán kisebb csoportokban vettük birtokba a hely adta lehetőségeket: volt aki távolugrását hasonlítgatta a különböző állatoknál mértekkel, mások körbe sétáltak az árnyas ösvényen, tanulmányozva annak mentén elhelyezett dolgokat, feliratokat. Délben kezdtünk leereszkedni a ránk váró finom falatok irányába.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: